OSP Kobylanka założona została 6 kwietnia 1946r.

Inicjatorem powołania straży w Kobylance byli między innymi druhowie:

Mieczysław Turski, Stefan Karpiński, Stefan Szymczak, Zygmunt Klen, Stanisław Lisowski,Bernard Emilianowicz,Władysław Janicki, Edward Sypniewski, Franciszek Bartków.

Pierwsza remiza – drewniana mieściła się przy ul. Wyszyńskiego. Na wyposażeniu OSP Kobylanka była: motopompa, drabina i kilka węży oraz wóz konny, którym powoził druh Henryk Karpiński. Jednostka liczyła wówczas 28 druhów.

Pierwszym prezesem OSP był Mieczysław Turski, natomiast kolejno po nim następowali: Józef Karpiński, Władysław Janicki oraz Tadeusz Bezeg, który pełni funkcję do dnia dzisiejszego.
Następną siedzibą remizy było miejsce, gdzie obecnie znajduje się budynek sklepu przy skrzyżowaniu ulic Szczecińskiej, Szkolnej i Kard. Stefana Wyszyńskiego.

W 1962r. przy pomocy ze strony mieszkańców Kobylanki i druhów będących w szeregach OSP oraz środków z Urzędu Gminy i Wojewódzkiego Zarządu OSP rozpoczęto budowę remizy i świetlicy wiejskiej – dzisiejszy Gminny Ośrodek Kultury, którą zakończono w 1968r.

Pierwszym samochodem, który OSP Kobylanka otrzymała w 1969r. z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Stargardzie był Star 2, a kierowcą był Józef Proszowski.

W roku 1972 samochód został zastąpiony samochodem Star 25 GBAM/2000 wraz ze sprzętem. Kierowcą otrzymanego samochodu został Misiurka Tadeusz, który do dnia dzisiejszego jest jednym  z kilku kierowców w OSP Kobylanka .

W 1993roku Jednostka otrzymała samochód Star 244 GBA 2500/16 była jednostką typu „ S-2 ” (w podziale były 2 samochody).

W 1973r. Zakupiono pierwsze mundury wyjściowe z zarobionych pieniędzy, które służą niektórym do dnia dzisiejszego.

Przy OSP Kobylanka w roku 1974 rozpoczęła swą działalność młodzieżowa drużyna pożarnicza – męska, zaś w 1995 – żeńska.

Od roku 1993 OSP Kobylanka należy do KSRG -Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Jednostka ma na wyposażeniu specjalistyczny sprzęt którym posługuje się przy wypadkach.

Po kilku latach Star 2 został oddany do kasacji.

Strażacy z Kobylanki w 1997 r. czynnie brali udział podczas ratowania poszkodowanych                      w katastrofie kolejowej w Reptowie. W tym samym roku brali również udział w walce  z powodzią        w Osinowie Dolnym. Rozpoczęto także współpracę ze strażakami z Niemiec.

W 2005 roku Jednostka otrzymała samochód JELCZ 420 GCBA 6/32 w starej zabudowie, który po karosacji jest GCBA 5/32.

Obecnie jednostka liczy 32 druhów, w tym 3 panie.

W OSP Kobylanka posiada kronikę składającą się z 4 opasłych tomów oraz Złotą Księgę.